Матеріали для проведення позакласного заходу
(план-конспект заходу)
Тема: Олімпійські ігри. Минуле та сьогодення.
Мета: ознайомити учнів з історією Олімпійських ігор, з культурою та традиціями Стародавньої Греції, символікою Олімпійських ігор; активізувати інтерес учнів до пізнання історії спорту , сприяти розповсюдженню гуманістичних ідеалів олімпізму; виховувати естетичні погляди, силу духу, віру у свої можливості,толерантність.
Місце проведення: середня школа.
Контингент: школярі 7-9 кл.
Форма проведення: позакласний захід.
Використання спеціальних форм і засобів: мультимедійна презентація.
ВСТУП
О Спорт, загальний інтерес
До тебе всім відомий здавна.
П`єр де Кубертен
Вчитель : У другу суботу вересня у нашій країні урочисто відзначають День фізичної культури та спорту.
З давніх часів, для того, щоб вижити, від людини вимагалася гарна фізична форма, адже вона постійно знаходилася в русі, що було запорукою виживання.
Тож,фізична культура - частина загальної культури суспільства
Фізична культура, будучи надбанням народу, є важливим засобом «виховання нової людини, яка гармонійно поєднує в собі духовне багатство, моральну чистоту і фізичну досконалість» .
Органічною частиною фізичної культури є спорт,
Ведучий1:
О Спорт, ти — зодчий, трудівник.
Формуєш нас, мов сталь гартуєш.
Невтомний майстер-будівник,
твориш характери й гуртуєш.
Ти наш підносиш ідеал
Із поколінні в покоління,
Людина твій матеріал,
А рух — то засіб для творіння.
У наші дні в світі функціонує багато видів спорту, які не піддаються точному обліку. Головними з них є олімпійські.
Сьогодні ми поговоримо про Олімпійські ігри, їх минуле та сьогодення
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
Ведучий :ОЛІМПІАДА! Коли вимовляєш це слово, серце наповнюється почуттям свята. Це і є свято. Тисячі спортсменів і міліарди вболювальників спостерігають за невеликою ділянкою землі, в якій фокусується енергетика, котра йде з усіх куточків планети. Спорт на цьому святі – головний персонаж. Олімпійські чемпіони стають легендами ще за життя, їхні рекорди підкреслюють не тільки фізичні досягнення, а й високі ду-шевні якості. Саме про високі прагнення особистості спортсмена нагадують нам основні символи олімпійського руху. Ось уже друге століття Олімпійські ігри вражають нашу уяву рекордами і, здавалося б, безмежними можливостями людини. Із місцевої традиції одного народу Ігри стали панконтинентальним святом спорту. І навіть символом сили волі і прагнення до перемоги. Згадаймо олімпійську історію!
Учень1: слайд1.2.3 Олімпійські ігри починались у VII ст.. до н.е. Вони відбувалися кожні 4 роки в Пелопоннесі, в містечку Олімпія на березі річки Алфея Це було загально грецьке свято. У цей час проголошувався мир, припиняли усі воєнні дії.
Учень2 слайд 4 За переказами, ігри започаткував Геракл, який влаштував тут перші спортивні змагання на честь свого друга, що загинув. На час ігор заборонялися війни, а всі, хто йшов до Зевса Олімпійського, користувалися правом недоторканості.
У стародавні далекі часи
Біля підніжжя гори Олімпу,
Де славнозвісні могутнії боги
Із Зевсом на чолі творили раду,
У тихім місті, вздовж Алфей ріки,
Олімпія знайшла собі притулок
й тут свято миру, сили і краси
На Зевса честь славетного відбулось
Учень 3: слайд5 З кілька місяців до початку змагань по всіх грецьких містах роз’їжджали гінці, запрошуючи брати участь в Олімпійських змаганнях. Взяти участь у них могли всі вільні греки. Для цього потрібно було мати вільний часу та витратити багато грошей. Все це було під силу лише заможним людям. Однак жінкам заборонялося навіть бути присутніми в Олімпії. Олімпійські ігри були лише чоловічим святом — і не розвагою, а служінням богу, тому олімпійські переможці здобували особливу пошану—їх вшановували як людей священних, улюбленців Зевса.
Участь 4: слайд5 Ігри відбувалися наприкінці червня-початку липня і продовжувалися від п’яти до семи днів. Вони відкривалися змаганнями з бігу. Сорок тисяч людей сиділи на стадіоні і з напруженою увагою стежили за ходом гімнастичних справ.
Учень 1: слайд 6 Олімпійські свята називалися олімпіадами. По них греки і вели своє літочислення. Першим роком олімпіади був 776 рік до н.е. Чемпіоном став молодий пекар на ім’я Кореб, який зумів виграти забіг на 190 метрів. До речі, біг був єдиним видом змагань перші 13 ігор.
Учень2 слайд7 На 18-ій Олімпіаді з’явилося п’ятиборство, яке включало: біг, стрибки в довжину, метання списа, метання диска і власне боротьбу.
Учень3слайд 8 Всі старогрецькі олімпійські змагання передбачали повну оголеність спортсменів. Саме слово «гімнастика» походить від старогрецького слова «gymos», що означає «голий».
Учень4: слайд 9 В останній день свята роздавали призи-дорогоцінні речі. Медалями чемпіонів нагороджували не завжди – стародавніх атлетів-чемпіонів нагороджували оливковими вінками, гілками і оливковим маслом. Потім призи дещо видозмінилися, проте оливкові гілки назавжди залишилися ознакою чемпіона, а самі чемпіони вмить ставали героями для своїх співгромадян. Переможець Олімпійських ігор на все життя залишався шанованою людиною. Про нього складалися легенди.
Учень 5Олімпіади звеличували людину, бо Олімпіади відбивали світогляд, наріжним каменем якого були культ досконалості духу і тіла, ідеалізація гармонійно розвинутої людини - мислителя і атлета. Олімпіоніку -
переможцю ігор - співвітчизники віддавали почесті, яких удостоювалися боги, в їх честь створювалися пам'ятники за життя, складалися хвалебні оди, влаштовувалися бенкети. Олімпійський герой в'їжджав в рідне місто на колісниці, одягнений у пурпур, увінчаний вінком, в'їжджав НЕ через звичайні ворота, а через пролом в стіні, який того ж дня закладають, щоб олімпійська перемога увійшла в місто і ніколи не покидала його
Учень1: Останні Олімпійські ігри античності відбулися 393 р. н.е. а ще через рік декретом імператора Феодосія І вони були заборонені як «богопротивні»,і язичеські.
Учень 2: слайд 10 Як міжнародні спортивні змагання Олімпійські ігри були відновлені з кінця XIXст.., згідно з рішенням Міжнародного конгресу з питань фізичного виховання.
Учень 3 слайд11П’єр де Кубертен захопився ідеєю звеличення Франції. Він звернувся до спорту не лише як до засобу фізичного виховання людини, а й як до фактора зміцнення миру і взаєморозуміння між народами.
До цієї справи він залучив багато видатних людей того часу, серед яких був і наш співвітчизник генерал Олексій Дмитрович Бутовський.
За ініціативою П’єра де Кубертена у 1894 р. в Парижі відбувся Міжнародний атлетичний конгрес, де було прийнято рішення про
Відродження Олімпійських ігор.
Ведучий : І сталося диво! Вже друге століття
Священний вогонь олімпійський палає.
Мільйони атлетів з усіх континентів
На форум спортивний всіх разом збирає.
Щоб мірятись силою, знать, хто найшвидший,
Хто вище за всіх через планку стрибає.
Учень 3: з 1900 року жінки стали повноправними учасницями Олімпійських ігор. Грецькі дівчата кожні чотири роки на руїнах древньої Олімпії запалюють смолоскип від променів сонця. З їхніх рук олімпійський вогонь починає свою подорож у столицю чергових Олімпійських ігор Олімпійські ігри проходять кожні чотири роки, щоразу у різних містах світу. Зимові Олімпійські ігри також проводяться кожні чотири роки. На них представлені види спорту, для яких потрібен сніг або лід. Перші офіційні зимові Олімпійські ігри відбулися у французькому містечку Шамоні 1924 року. В них узяли участь 258 спортсменів із 16 країн світу. З 1994 року зимові Олімпійські ігри та Ігри Олімпіад проводяться з інтервалом у два роки.
Учень 4 слайд12 Існує своя олімпійська символіка, переповнена сакральних смислів і овіяна легендами. Деякі із цих символів сягають своїм корінням в історію Стародавньої Греції, інші пов`язані уже з олімпійською традицією нового часу. Емблемою олімпіад є п'ять переплетених кілець різного кольору, які символізують єдність п'яти різних частин світу (Європа — блакитний, Азія — жовтий, Африка — чорний, Австралія і Океанія — зелений і Америка — червоний).Олімпійський прапор — полотнище із зображенням олімпійської емблеми на білому тлі. Підіймається на відкритті Олімпійських ігор, опускається під час церемонії закриття.Під час Олімпіад горить олімпійський вогонь, який запалюють в Олімпії й приносить до місця проведення олімпіади естафетою олімпійського вогню.
Починаючи з 1968 року кожна олімпіада має свій олімпійський талісман
Учень 5Гаслом Олімпійських ігор є слова «Швидше. Вище. Сильніше».
Учень 1За визначенням Олімпійської Хартії, олімпізм – життєва філософія, що звеличує та об'єднує в гармонійне ціле якості тіла,волі та розуму.
Ведучий 2:. О Спорт! Ти — радість!
Окраса нашого життя,
О Спорт, сьогодні твоє свято.
Там пульс прискорює биття,
Де прапори твої піднято.
Пора досягнень і невдач
Прийшла за п’ять хвилин до старту.
Тут і стотисячний глядач
І честь поставлено на карту.
О Спорт, ти — радість на всяк час.
І на яву, і немов сон ти.
Ти до вершин підносиш нас,
І відкриваєш горизонти.
Ти — лікар і цілитель, Спорт!
Де ти — недуги там безсилі,
Межа можливості — рекорд,
А що під ним — нам не все по силі.
Нам радість завжди до лиця.
О Спорт, ти щедрою рукою
Розлий її по всіх серцях —
Тепла широкою рікою!
Учень2 слайд13,14,15, 16 На сьогодняшній день проведено вже 30 літніх та 22 зимових Олімпіади
Вчитель : а тепер давайте ми влаштуємо невелике змагання, утворіть дві команди. Кожна команда буде отримувати по черзі запитання. Після відповіді на питання 1 представник команди підходить до баскетбольної стійки Команда, яка дасть правильну відповідь,отримує право на 2-1 спроби закинути м`яч у баскетбольне кільце, а команда, яка неправильно відповідає на запитання , може закинути м`яч лише 1 раз. Переможцем стане та команда яка закине більшеу кількість м`ячів у кошик!
- Що є символом Олімпійських ігор? (олімпійські кільця)
- Що символізують олімпійські кільця?
- (об’єднання в олімпійському русі п’яти континентів)
3. В якій послідовності розташовані кільця, що уособлюють собою олімпійський символ?
- (синє, чорне та червоне – у верхньому ряду, жовте та зелене – в нижньому)
4. Які континенти символізують олімпійські кільця, відповіднодо послідовності їх розташування?
- (Європа, Африка, Америка,Азія, Австралія)
5. Спортсмени якої країни завершують колону учасниківпід час церемонії відкриття Олімпійських ігор?
- (країни міста – організатора Олімпійських ігор)
6. В якій послідовності на церемонії закриття Олімпійських ігор виходять команди країн-учасниць?
- (спортсмени виходять не як представники держав, а як члени однієї олімпійської сім’ї – разом)
7. Що означає термін Олімпіада?
- (4-річний проміжок часу,що починається з Ігор Олімпіад і завершується відкриттям Ігор наступної Олімпіади)
8. За скільки років до початку проведення олімпійських змагань обирається місто-організатор Олімпійських ігор?(7)
9. Хто є автором «Оди спорту», уривки з якої ви сьогодні почули? П.де К.)
10. Скільки є Олімпійських видів спорту? (близько 70, але точного числа немає)
Вчитель : Перемогла команда…..
Наші змагання були чесними, адже…
спорт – чесність,
спорт – сила,
спорт – миру посол
він – радість і справедливість,
він – насолода для тіла й душі!
До спорту і ти приєднатись спіши.
- ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Ведучий 1 :Спливає час за віком вік.
Життя незмінне тріумфує.
Скрізь, де проходить чоловік,
Там завжди поруч спорт крокує.
Супутник нашого буття,
Одвічний дух його вирує,
Нам щирі радості життя
Душі і тілу він дарує.
Ожив з віків на новий лад,
Ти з краху встав, вогнем залитий,
І факели Олімпіад
Зумів нам знову запалити.
Ведучий2 :Несеш ти радість, щастя й мир
Немов ріка — весняні води.
Під покривалом твоїх крил
Племена дружать і народи.
Ганебним вчинкам ти заслін.
Прекрасні всі твоїй заслузі.
Низький, о Спорт, тобі уклін,
Що з недругів ти робиш друзів!
Ведучий1:За вічне ствердження твоє,
О Спорт, уклін від мене новий.
Здорове тіло в кого є,
То в тому тілі й дух здоровий!
Фізичний розвиток — процес,
Що в парі з кодексом моралі,
З ім’ям прекрасним — Спорт — прогрес
Виводить нас у нові далі!
Вчитель. Пам’ятайте, щоб досягти своєї мети, у кожного з вас має бути своя олімпійська висота, і щоб її досягти потрібно мати велике бажання, віру у свої сили і щоденно докладати зусиль для здійснення своєї мрії!
Використані джерела:
- Інтернет ресурси:
2. Єрмолова В.М. Олімпійська освіта: теорія і практика: навч. посіб. /
В. М. Эрмолова. – К., 2011. 255 с.
|